Czym skorupka za młodu nasiąknie…

20 lutego, 2024
  • Untitled-min

W życiu projektanta szkoleń e-learningowych istotny jest szereg umiejętności, wiedzy i doświadczeń związanych z tym, jak dorośli uczą się oraz jakich środków przekazu użyć, aby przekazać im wiedzę najlepiej. Istnieje jednak coś, co ma fundamentalne znaczenie w procesie projektowania ciekawych i angażujących szkoleń – wyobraźnia oraz dobre wzorce, które zbieramy od najmłodszych lat. Każdy pamięta zarówno nudne, długie lekcje w szkole, jak i te, które pochłaniały nas, na które nie mogliśmy się doczekać. To właśnie wzorce, które uczyły nas, gdy nie zdawaliśmy sobie z tego sprawy. Programy telewizyjne, książki, filmy i seriale, które zapadły nam w pamięć, wzbudziły emocje i wywołały refleksję.

Wszystko to działa i pracuje w głowie osoby projektującej szkolenia. Jej zadaniem jest znalezienie drogi do tego, aby uczestnik szkolenia łatwiej zapamiętał to, czego chcemy go nauczyć. Tu często uruchamia się działanie podświadome. Jeśli coś nas interesuje, sprawia, że się skupiamy, zapamiętujemy, i możemy o tym potem opowiadać godzinami – podobne działania chcemy zaproponować innym. Głowa pełna pomysłów to skarb, ale i utrudnienie. Co wybrać, jak zaangażować, jaki świat (o ile jakiś jest potrzebny) zbudować? Zobaczcie kilka przykładów szkoleń fabularnych i poznajcie ich korzenie, często bardzo głębokie 😊

Pamiętacie „Przybyszów z Matplanety„? Dziś to prehistoria, ale podejście było bardzo ciekawe. Statek kosmiczny, podróże, przygody i przy okazji nauka. To m.in. z tego powodu w kilku szkoleniach „odlecieliśmy” w kosmos nauczania 😊

Kolejne przygody kosmiczne spotęgowane fascynacją kosmosem😊

Wszystkie przeczytane kryminały, zawiłe zagadki, które rozwiązywali dzielni detektywi również zostawiły swój ślad. Gdy projektowaliśmy nasze szkolenie BHP od razu w głowie pojawił się detektyw prowadzący skomplikowane śledztwo.

Naszych projektantów wciągał także świat szpiegów. Inspirowali nas Hans Klos, James Bond, Jason Bourne, Harry Hart, Hunt z Mission Impossible, a nawet (a może zwłaszcza) Jony English😊

Miksem cech tych szpiegów jest wymyślona przez nas postać BigBossa, która towarzyszyła blisko 50 szkoleniom zrealizowanych dla Play. Zobaczcie animację, która wprowadzała uczestnika w świat misji, wyzwań, zagadek i szpiegów:

Te wszystkie światy, fantazje, doświadczenia można bardzo łatwo zebrać w całość i przedstawić za pomocą komiksu. Ponadczasowa, doskonała forma przedstawiania wiedzy. Bawiąca, ucząca, zapraszająca do odkrywania dalej przygód w niej zawartych. Oczywiście zdajemy sobie sprawę, że niewielkie są szanse, że takie komiksy będą pod każdym łóżkiem uczestnika szkolenia. Liczymy tu na pozytywne skojarzenia i formę, którą wielu lubi, zna i szanuję.

Praca przy tworzeniu szkoleń e-learningowych jak sami widzicie jest niesamowita. Życzymy sobie i Wam jeszcze więcej fantazji, inspiracji, chęci, odwagi, aby tworzyć projekty, które pozwolą także uczestnikom doświadczać nauki w sposób, który niesie pozytywne skojarzenia.